Mesačný tieň

v hlbinách 2. najdlhšej jaskyne Slovenska (34 085 m / -451 m)

Výstava

V galérii Medium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (Hviezdoslavovo nám. 18) sme sa na pozvanie priateľov Nora Lacka a pani doktorky Čúzyovej zúčastnili vernisáže prekrásnej výstavy "Rožňavská jaskyniarska fotografia". (http://www.vsvu.sk/vystavy/galeria-medium/aktualna-vystava/) Oplatí sa ju vidieť! Výstava je otvorená do 22. 3. 2015. Prinášame z nej zopár momentiek.

 

plagátik výstavy rozna

 

Noro a Silvia kurátori

Kurátori výstavy "Rožňavská jaskyniarska fotografia"

magister Norbert Lacko a pani riaditeľka galérie dr. Silvia Čúzyová

 

benického originál

Na výstave sa dajú zhliadnuť mnohé známe originály dobových fotografií. V tomto prípade ide o snímku V. Benického, na riečke Styx v Domici. Je obdivuhodné, aké parádne a plasticky nasvetlené fotografie dokázali už vtedy robiť jaskyniari... Pán vzadu na člne: do jaskýň sa vtedy často chodievalo patrične nahodený - v obleku, s kravatou a v klobúku.

 

otvorenie výstavy

Návštevníci vernisáže.

 

dr Bohm

Dr. J. Böhm pri archeologickom výskume Domice (1934). Foto: V. Benický. Opäť, aj v tomto prípade, prvotriedny vedec je zaodený v svetri a s kravatou.

 

grego vylieza z poklopu

Fotografia z osemdesiatych rokov, známy jaskyniar dr. Jozef Grego, pôvodne z Plešivca, vylieza z jaskyne Jašteričieho jazierka (Silická planina, Slovenský kras). Z výrazu prieskumníka a blata na jeho tvári sa dá porozumieť, aká akcia je za ním aj ako zrejme vyzerá príslušná jaskyňa - dosť divoko! :)

 

Gindl na výstave

Pán sediaci vľavo je Eugen Gindl, známy slovenský novinár, scenárista a aktivista. Pán Gindl svojho času intenzívne spolupracoval aj s jaskyniarmi a Petrom Hipmanom. Nám robil dramaturgiu Barabášovho filmu Tepuy (2006).

Štvrtý zľava, stojaci, je známy rožňavský jaskyniar pán Alexander Buzinkay, jeden zo štyroch nosných autorov fotografií výstavy a stále v skvelej kondícii!

 

so Šaňom

 So Šaňom Buzinkayom. Hneď sme sa aj dohodli na zaujímavej akcii... :)

 

sano a elektroika

Šaňo Buzinkay pri audiovizuálnej prezentácii jeho fotografií rožňavských jaskyniarov.

 

 Juro Bartos a Silvia

Ďalšia známa osobnosť slovenskej fotografie, pán Juraj Bartoš (http://jurajbartos.blog.sme.sk/) pri rozhovore s riaditeľkou galérie Medium pani doktorkou Čúzyovou.

 

lazar a jean bernard

Vpravo na fotografii Tomáš Lázar, ďalší z lídrov rožňavského jaskyniarstva osemdesiatych rokov, spoluobjaviteľ Hrušovskej jaskyne pod Silickou planinou a účastník viacerých slovenských výprav do hlbokých podzemných systémov Álp.

 

tomas a Fero v jean Bernard

Tomáš Lázar (vpravo) s Ferom Vengerom, snímka z dna svojho času najhlbšej jaskyne sveta Gouffre Jean-Bernard vo francúzskych Alpách.

 

dokuemnt Jean Brendard

Na výstave je možné zhliadnuť aj iné podnetné dokumenty súvisiace s jaskyniarstvom. Ako napríklad túto pohľadnicu z expedície slovenských jaskyniarov do vtedy najhlbšej jaskyne sveta, Jean-Bernard (-1298 m) v roku 1978. Na pohľadnici sme medzi podpismi identifiovali Petra Hipmana (v strede), pod ním nižšie Zdenka Hochmutha a tesne nad Hipmanom je podpísaný Muti.

 

riaditel Baníckeho uzea

Výstavu spoluzastrešuje tiež Banícke múzeum v Rožňave (http://www.banmuz.sk/), vpravo na fotografii medzi kolegyňami z múzea jeho pán riaditeľ magister Martin Kováč.

 

kamosi z Jastericieho

Známy jaskyniar, kamarát a dnes navyše špičkový malakozoológ dr. Jožo Grego (na fotke druhý zľava) nám k tejto fotografii napísal pár slov emailom:

"Ahoj Braňo, to je objavovanie Jašteričieho jazierka, pri tejto akci sme prekonali polosifóny až po Veľkú šachtu, do šachty sme sa dostali až na ďalšej akcii. V tom čase bola jaskyňa nielen plná bahenných polosifónov (asi 8 cm vzduchu) ale aj sintrových hrádzí v rôznych výškach, niektoré podmytyté.

Po šachtu a späť to bolo asi 15 hodinové makanie s jednou malou prestávkou. Kekemu sa atómboredel roztrhal na zdrapy, ostal len ve termatexe, ja som mal aj oči plné bahna.

Potom o pár rokov Jaro jaskyňu sprístupnil vypustením polosifónov, zhodením hrádzí, rozšírením plaziviek a suchými obchvatmi problematických miest. Oproti pôvodnému je súčasný stav autostráda. S priateľským pozdravom Jozef."

 

kapuciari

 

kuratorre

Kurátor výstavy magister Noro Lacko pred sériou parádnych dobových fotografií rožňavského jaskyniarstva.

 

Brańo a Silvia

Braňo Šmída s pani doktorkou Silviou Čúzyovou, riaditeľkou galérie Medium. Pod fotografiou z meandra Volania Bielovodiek (Mesačný tieň), vľavo od nej je fotografia zo Skalistého potoka a na nej Zdenko Hochmuth, prekonávajúci traverz.

 

Prihlásenie