Mesačný tieň

v hlbinách 2. najdlhšej jaskyne Slovenska (34 085 m / -451 m)

Vietnam 2014

Zooologicko-jaskyniarska expedícia VIETNAM 2014

Zooologicko-jaskyniarska expedícia VIETNAM 2014

V marci 2014 sme štvorčlenná skupinka prírodovedcov uskutočnili 3-týždňovú výpravu do Vietnamu, počas ktorej sa nám podobne ako pred dvomi rokmi podarilo naštíviť okrem iného viacero významných krasových oblastí a v nich pobádať tiež čo-to v jaskyniach, a to najmä po biospeleologickej stránke. Účastníci akcie: Doc. RNDr. Peter Fenďa, CSc. (akarológ - roztoče), Mgr. Daniel Jablonski (herpetológ), Mgr. Branislav Šmída, PhD. (speleológ, biospeleológia), všetci z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, a Mgr. Tomáš Krejčí, Česko (arachnológ).

V rámci nasledujúceho komentovaného defilé obrázkov sa môžte dozvedieť, čo sme vo Vietname robili a v ktorých oblastiach sme sa pohybovali:

vietna22

Púť ponorným potokom, ktorým kráčame... smerom do komplexu najpriestrannejších jaskýň sveta v pohorí Ke Bang.

 

vietna23

Portál jaskyne Hang En (hang = jaskyňa vietn.) je jednou z čiastkových jaskýň, ktoré sú súčasťou 60 km dlhého systému. Jej vchod ukrytý za závojom džungle má rozmery 50 x 100 m a z týchto dimenzií sa dá samozrejme predpokladať, aké asi rozmerné jaskyniská sa ukrývajú pod týmito divoko rozoklanými kopcami. Len asi 2 km odtiaľto sa nachádza mamutia Hang Soon Dong, s najväčšou jaskynnou chodbou na svete! Foto: B. Šmída

 

vietna19

Postranným spodným vchodom sa dá do Hang En vkráčať po rieke samozrejme ďaleko pohodlnejšie, ako driapať sa cez džungľu... Foto: B. Šmída

 

vietna20

Pohľad zvnútra von...

 

vietna56

Útroby Hang En majú hneď skraja ráz gigantickej chodby, širokej miestami 100 až 150 m a vysokej od 100 do 120 m. Prakticky v nezmenenom profile sa takto ťahá jaskyňa ďalšie 2 kilometre... Vo Venezuele na stolovkách sme skúmali veľké až obrovské jaskyne, no tieto vietnamské sú i 2x priestrannejšie... Autofoto: B. Šmída.

 

vietna21

Bočný slepý výbežok... :) Zájsť na jeho koniec a návrat trvalo dobrú 1,5 hodinu! Foto: B. Šmída

 

vietna59

Severný východ z Hang En. Len asi kilometer odtadiaľto ďalej po prúde a pralesným údolím je nástup do najväčšej jaskyne sveta, Hang Soon Dong. Tá je však naozaj dôkladne chránená, nedá sa, že "len si odbehneme". :) Za jej prípadnú nävštevu by ste museli zaplatiť 3000 USD. Foto: B. Šmída.

 

vietna16

Aj takúto pračudesne vyzerajúcu sumcovitú rybu sa nám podarilo v miestnych jaskyniach uloviť... Foto: B. Šmída.

 

vietna24

Stretnutie s kolegovcami priamo v teréne. Sivovlasý distingvovane vyzerajúci pán v popredí je známy jaskyniar Howard Limbert, ktorý s partiou Britov báda jaskyne v pohorí Ke Bang už dvadsať rokov.

 

vietna17

Noví kamaráti, vľavo vietnamský nosič a vpravo ranger.

 

vietna8

Ke Bang sa nachádza pri laoských hraniciach a je to Raj speleológie. Len vietnamská časť tohto komplet krasového pohoria má asi 1000 km2 a jej reálnu preskúmanosť odhadujeme tak na 5 %. Pravdaže, krasová divočina je to nesmierne náročná, džungľa je tu nepriechodná a strmá. K tomu kvantá pijavíc, komárov a aj dosť kobier. (V ďalšom texte o nich ešte niečo...) Z laoskej strany toto pohorie skúmajú najmä Francúzi. Foto: B. Šmída.

 

vietna33

V Ke Bangu (kde sme pôsobili niekoľko dní, lokalizovali vchody do neprebádaných jaskýň, zbierali v nich faunu a v pralese na povrchu zas pavúkovce), ale aj inde vo Vietname sa dá najefektívnejšie presúvať - na motorke. Taká na prvý pohľad subtílna mašinka, ako na obrázku, dokáže s prekvapením uniesť aj dvoch 90 či 100 kilových Európanov... :) Motorku odložíte do kríkov a poďho skúmať jaskyne!

 

vietna18

Pijavice sú len "subjektívnou" prekážkou speleologického výskumu v pralesných oblastiach. Stačí si na ne zvyknúť...

 

vietna30

... a obrať si ich z tela povedzme až večer po návrate na základňu? :) (Foto v červenom krúžku na nohe môjho českého kamaráta Tomáša - za pár hodín do plna nasatá pijavica.) Pijavice je najlepšie odstrániť samozrejme čím skôr, horšie je, že do slín pri prerezávaní pokožky vylučujú anestetiká a tak ich vôbec necítiť... Taká pijavička je inak veľmi šikovná, a rýchla! Za dve minúty vám prelezie pod gaťami až ku krku a prisaje sa vám nebadateľne povedzme... na očné viečko! Slabučko prisaté pijavice sa dajú rýchlo odstrániť malým zapaľovačom, alebo trebárs nechtom = jednoduchým odškrabnutím. Tie napité už sa ťažko odstraňujú aj nožom. Pozor! pijavice sa nenachádzajú na kríkoch, ale najmä na zemi a v hrabanke a dokážu vyliezť po vašich gumákoch alebo turistických topánkach AKO BLESK vyššie, na lýtka, pod ponožky, popod obrubu nohavíc... Vhodné je preto spodky nohavíc v pralese zatiahnuť (alebo napr. aj štucne), gumou, obväzom... no a priebežne všetky pijavice vylezené až po pás stále striasavať. No neopadávajú zrovna ako hrušky! :)

 

vietna29

Ranka po odškrabnutej, poriadne nasatej pijavici, ešte dosť dlho krváca a nie a nie sa ani za niekoľko dní zahojiť. Autofoto, Braňove lýtko.

 

vietna25

Novoobjavená jaskyňa v Ke Bangu. Dlhá prinajmenej 800 m, čo som s čelovkou v ruke, v rifliach... a rovno v motorkárskej (zlatej) prilbe prebádal... No ani zďaleka nekončí. Spájajú sa v nej dve riečky, pod zníženým plafónom v miestach až pokiaľ sme došli vanie mocný prievan. Panenská niekoľko sto metrov dlhá jaskyňa je však vo Vietname skôr bežným pravidlom ako výnimkou, dajú sa tu takéto nachádzať ako na bežiacom páse. Takto dlhú jaskyňu sa dá preskúmať a zmapovať za jedinú hodinu! Na snímke prieskumník B. Šmída, foto: T. Krejčí. (Tie rifle potom ešte dlho nešli oprať, pozn. :)

 

vietna28

V jednej z jaskýň Ke Bangu sme zastihli napríklad takéhoto modrastého krásavca... vtáky tam hniezdia bežne. V jaskyni Hang En je napríklad mnohotisícová kolónia dážďovníkov: mladé sú čulé v noci a celú ju prekričia. :) Takže bez štupľov do uší sotva zaspíte. Akonáhle svitá, rodičia vyletia z jaskýň na lov hmyzu a mladé stíchnu. Foto: B. Šmída.

 

vietna57

Malý netopierik, ktorý v Hang En nechtiac z výšky ukĺzol alebo vypadol z kolónie... Hoci ju akisto ešte dokáže privolať, jeho mama oň na zemi už nejaví záujem. Taká je príroda. Prekrásna, ale aj priamočiara.

 

vietna31

Lopúchy v džungli Ke Bangu. Pri predieraní sa tunajšou džungľou je treba byť ale obozretný... je tu množstvo hadov. Aj kobry. Tomáš Krejčí (na snímke) sa s jednou kobrou ocitol v jeden krásny deň zoči-voči - zo vzdialenosti asi jeden, či jeden aj pol metra! Vybral sa (sám) na prieskum istého pralesného kúta a akurát navečer, keď sa už stmievalo, trošku poblúdil. Len s igelitkou v jednej ruke a smýkadlom na pavúky v druhej sa snažil dostať čo najkratšou trasou ku ceste, kde mal odloženú motorku. Na drobnom skalnom prahu vysokom niekoľko metrov sa pošmykol a spadol dolu. V tom momente ! sa voči nemu dolu charakteristicky (ako z filmu!) vztýčila kobra, hrubá ako poleno a vraj tmavo prúžkovaná, dlhá aspoň 3 či 4 metre! Kobra bola našťastie asi tiež prekvapená, náhlou situáciou, a po chvíli vzájomného si obzerania sa z očí do očí, plaz versus bezmocný človek, sa odplazila... Prevažná väčšina takýchto extrémne "blízkych" stretov sa vraj končí útokom kobry, jed hada má samozrejme fatálne účinky. Tomáš mal šťastie. Foto lopúchov: B. Šmída.

 

vietna15

Bičovka. Had, ktorý vie tiež uštipnúť aj je jedovatý, ale vraj len asi ako naša zmija. Ide však o veľmi čulého hadíka, dlhého v tomto konkrétnom prípade (ako na fotke) asi 1,5 m, ktorý vie bystro zachytiť moment prekročenia "hraničnej vzdialenosti", ak sa s ním prírodovedec hrá napríklad blízko pri tvári... :) Je lepšie nepozerať toľko do objektívu, ale radšej hadovi do očí, čo asi zamýšľa.

 

vietna14

Bičovka v plnej nádhere, foto: B. Šmída.

 

vietna13

Dobre, pohrali sme sa... ale potom šup s hadíkom zas do pralesa.

 

vietna12

Neprebádané končiny Ke Bangu, za nimi je asi tak kilometer laoská hranica. V popredí drobné byvoly.

 

vietna9

V bahne s rozkošou sa váľajúce byvoly neradno vyrušovať príliš zblízka... dokážu na krátku vzdialenosť vyvinúť ZRAZU a nečakane ohromnú rýchlosť! Foto: B. Šmída.

 

vietna10

Ďalšia rozmerná jaskyňa, ktorú sme bádali. Vyúsťuje von vyvieračkou, po pár sto metroch chodby s profilom asi 20 x 30 m je ale pohodlný postup ukončený hlbokým jazerom. Treba sem nabudúce iba priniesť čln. Foto: B. Šmída.

 

vietna11

Pohľad z rovnakej jaskyne smerom von. Vietnamské meno lokalite ešte len musíme vymyslieť... akonáhle zvládneme vietnamčinu. :) Foto: B. Šmída.

 

vietna1

Naša prírodovedecká partička Vietnam 2014: zľava Braňo Šmída, za ním herpetológ Dano Jablonski, vpravo docent Peter Fenďa, špecialista na Acarina (roztoče) a za ním mladučký český doktorand arachnológie (pavúky) Tomáš Krejčí. Na terase lepšieho hotela v Hanoji, užívame si pivko, koktejl a skvelý výhľad na ľudskú mrvenicu centrálneho námestia.

 

vietna35

A to už sme v inej krasovej oblasti: Tam Coc. Na loďkách sa tu dá plaviť pomedzi zaplavené krasové "humy" či "mogoty" (po čínsky fenglingy či fengcongy) a tiež krížom niekoľkými jaskyňami. Dané územie je v civilizovanej oblasti a zdá sa byť na prvý pohľad totálne urbanizované, avšak prvý lepší či systematický prieskum, spojený s mapovaním jaskýň, tu uskutočnili len vlani (!) naši kamaráti nemeckí jaskyniari. Čo sa ukrýva v homoliach ktoré sú pár sto metrov od hlavnej rieky, splavnej na člnoch, nik nevie... Foto: B. Šmída.

 

vietna34 

Jedna z početných, splavných jaskýň Tam Coc-u.

 

vietna49

Po Vietname sa dá samozrejme presúvať rozličným štýlom. :) Najlepšie sú motorky, hneď na druhom mieste džíp, na dlhé trasy diaľkové autobusy. Avšak keď je drahý taxík, zastavíte hockde v meste trebárs takýto povoz a domáci vás za pár drobných rád pár kiláčikov zvezie. Foto: B. Šmída.

 

vietna50

Toto je napríklad jedna z jaskýň v národnom parku Cuc Phuong. Prešli sme ňou pár sto metrov, bola pomerne bohatá na rôzne jaskynné živočíchy. Akonáhle sa začala zvažovať, prudšie do akýchsi palesifonálnych rúr, ľudských stôp v nej začalo rapídne ubúdať... až zrazu pred nami neboli už žiadne! Vo Vietname je tak veľa jaskýň a tak sú historicky stáročiami späté s vývinom ľudskej kultúry, že im skoro nik nevenuje pozornosť a skoro nikoho nezaujíma ani, čo je v ich vnútri, či pokračujú... Pokiaľ tu, hoci aj velikánska jaskynisko, nie je plná kvapľov a k tomu rovno pri nejakej frekventovanej ceste, že by sa dala sprístupniť - nemá prakticky žiadnu cenu. Foto: B. Šmída.

 

vietna5

Jedna zo sprístupnených jaskýň. Šli sme autom okolo, videli veľký portál, pred tým dva stolíky s bufetom, pani nám požičala za pár vietnamských dongov čelovky... a šli sme sami dovnútra. Boli sme v tej jaskyni, koľko sa nám ráčilo... panej (správkyni) to bolo jedno. Sprístupnenie tých jaskýň spočíva najčastejšie v jednoduchom betónovom chodníku, alebo občas schodky... ale nie všade, niekde sa ide po jaskynnej podlahe, tak ako ju Príroda stvorila. Môžete sa v jaskyni zatúlať, kam len chcete. V tejto konkrétne sme pri obetnom portáli nachytali zopár zaujímavých jaskynných pavúkovcov a v potoku zas krevety. Jaskyňa má aj meno, ale nezapamätali sme si ho. Prešli sme ňou aspoň 1,5 km dovnútra, no ani zďaleka neskončila. Pochybujeme, že má nejakú mapu. Foto: B. Šmída.

 

 vietna66

Takéto krevetky žijú v potokoch vietnamských jaskýň. V rôznych krasových celkoch sme ich nachytali aspoň niekoľko druhov, a teraz čakajú na niekoho šikovného, kto ich determinuje. :) Foto: B. Šmída.

 

vietna51

Pravejší "polo-troglobiontný" pavúkovec z jednej vietnamskej jaskyne. Môže ísť pokojne o nový druh.

 

vietna68

Jedným z cieľov výpravy bol aj povrchový zoologický prieskum, zaujímali nás najmä končiny, kde sa sotva-kedy vyskytol nejaký európsky či americký zoológ. (Napríklad pri laoských hraniciach.) Z obrázku je evidentné, že aj ortodoxný speleológ so skoro 30-ročnou praxou v podzemí, sa môže raz-začas pretransformovať na lovca pavúkov alebo pralesného hmyzu :) a ešte ho to môže aj baviť.

 

vietna65

Vietnamci sú veľmi dotykoví a vôbec im nevadí bližšia fyzická blízkosť, ako je obvyklé z našich končín. Tieto mladučké študentky z ktoréhosi väčšieho mesta poblíž Hanoja sa s nami chceli samy fotiť, Európanov čo sme sa nimi potom poľahučky anglicky bavili, videli doteraz len na nete alebo v telke... Páčili sa nám! :)

 

vietna7

S týmto divokým chalanom na dohľad laoských hraníc sme sa už ťažšie dorozumievali... Pochopili sme však, že z hada ktorého si nesie, bude dnes večera... :)

 

vietna42

Vietnamci pojedia bez problémov skoro všetko, čo sa hýbe a čo je konzumovateľné. Aj tento havkáč si to odniesol... a údeného ho takto predávajú (k mlieku) bežne v uliciach. Keď vám ponúknu polievku, sotva rozlíšite, či ide o psačie, alebo hovädzie mäsko. :) Mačky sme podobne upravené ale nevideli. Havkáčov inak hodne pobehuje aj po uliciach, a nikdy sme nedokázali rozlíšiť, či ide o "verejne túlavého" jedinca, alebo psíka s domovom a pánom. Rasy sú to skôr stredne veľké, ako malé, dingoidné...

 

vietna63

No a toto je jeden z "úlovkov" nášho herpetológa Dana Jablonskeho. Jašteričke alebo agame sa odoberie krv (z nej sa potom doma robí v labáku výskum) a pustí sa opäť do divočiny. Na dvoch či troch akciách v nočnom pralese sme len "zírali", ako to nocou všade ožije, čo len žiab kŕka v mlákach, na listoch a koľko drobných jašteríkov všade pobehuje. Tropickí herpetológovia vedia inak o kvalitnom umelom nočnom osvetlení a pohybe v tmách možno ešte viacej, než jaskyniari! :)

 

vietna39

Tigre. Vo Vietname ešte stále voľne žijú a tak jaskyniar, ktorý sa tu pohybuje v najdivokejších zónach, by nemal byť prekvapený, ak sa zdrží v lese a nocou vracajúc sa do tábora či do hotela sa zrazu stretne s takouto "mačičkou". :) V hanojskej zoologickej záhrade sme videli azda tie najzdravšie tigre, pravé skutočne štíhle. aké len môžu byť.

 

vietna48

Krasová oblasť Muong Kuong pri čínskych hraniciach. Jaskyne samozrejme jaskyniarsky neprebádané. Foto: B. Šmída.

 

vietna44

Napríklad túto sme preskúmali v dĺžke 1 km... ale zďaleka nekončila. Mohutnou vrchnou úrovňou (na obr.) sme ňou dokráčali pohodlne až k prahu, hlbokému asi 15 m... Niekde opodiaľ a dolu v zaparenej tme aerosólov sa pripájala hučiaca podzemná rieka. Jaskyňa bola plná mohutných krútňavových hrncov a vrchná chodba v nej slúži ako periodický záplavový ponor. V danom teréne sme sa zdržali len jediný deň, v "línii" pokračujúceho systému sme však lokalizovali niekoľko veľkých prepadlísk á la naša Bezodná ľadnica a napokon asi o 3 km vzdušnou čiarou ďalej mohutnú vyvieračku (tiež s jaskyňou). Celý systém musí mať prinajmenej niekoľko km dĺžky... podobných je však akisto vyvinutých v blízkom okolí niekoľko. Foto: B. Šmída.

 

vietna45

V jaskyni sú na plafóne zavesené lepkavé vlákna lariev Diptera (zrejme komárovitých), larva zachytí na vlákne trepot nejakej prilepenej menšej mušky apod., zlezie po vlákne ku koristi... a skonzumuje ju. Princíp dosť podobný tzv. "svietiacim červom" z novozélandských jaskýň... Nuž, tieto vietnamské nesvietili. :) Larvu je vidno v detaile obrázku ako keby hrubšie horizontálne vlákno pri plafóne v strede fotky, je dlhá asi 1,5 cm, spúšťané vlákna majú tak 6 či 8 cm max, Foto: B. Šmída.

 

vietna47 

Pri vstupnom portáli jednej zo záplavových ponorných jaskýň v oblasti Muong Kuong. Foto: B. Šmída.

 

vietna4

Nejde o Dračiu zátoku (tzv. Halong Bay), na výprave 2014 sme radšej zavítali do susednej oblasti "morom zatopenej krasovej plošiny", južne okolo periférie veľkého ostrova Cat Ba. Zatiaľ čo v Dračej zátoke, jednom z divov sveta, sa to hemží tisíckami cudzincov, ktorí chcú všetci vidieť toto ojedinelé miesto - v tejto oblasti na lodi temer nestretnete človiečika! Je tu božské ticho, pritom kvalita scenérie rovnaká. Foto: B. Šmída.

 

vietna3

Na takejto bárke sa v zálive môžte plaviť i celé hodiny...

 

vietna62

Z loďky sa dá kedykoľvek vystúpiť a bádať trebárs genézu príbojových jaskýň. Foto: B. Šmída.

 

vietna43

Ale aby ste nepovedali, že sme nekultúrni, v Hanoji sme sa radi zašli pozrieť i na predstavenie slávneho Vodného divadla. Bolo skvelé! odporúčame!

 

vietna2

Každá výprava samozrejme končí nejakým kulinárskym zážitkom a v tomto prípade Tomáš neodolal a naložil si Plodov Mora (pravého, nefalšovaného Juhočínskeho) ako sa patrí! :)

 

vietna36

Takáto obria korytnačka, kožnatka by mala žiť stále ešte v jazere Hoan Kiem (jazero Navráteného meča) priamo v centre Hanoja! Niektorí sa domnievajú, že by malo ísť o kožnatku Swinhoeovu (alebo latinsky Rafetus swinhoeii), teda druh, z ktorého sú známe iba 4 kusy v zajatí v Číne! Avšak R. swinhoei dosahuje len dĺžok cca 60 cm, zatiaľ čo kus (na obr.) umiestnený vo vitríne kláštora na ostrovčeku na okraji jazera má dĺžku aspoň 1,5 m... Zoológ Ha Dinh z Hanojskej univerzity si preto myslí, že by mohlo ísť o špeciány druh, ktorý popísal len v roku 2000 ako Rafetus leloii. Ku inému exempláru korytnačky, ktorý by mal stále ešte prežívať vo vodách neveľkého jazera (náš odhad okolo 600 x 150 m), sa viaže povesť, že je to ten samý kus (!) teda korytnačka ktorá sa mala vynoriť v roku 1418 z jazera a podať generálovi Le Loiovi meč, za pomoci ktorého potom porazil armádu čínskych okupantov. Dlhovekosť korytnačiek je pritom všeobecne známym faktom... (upravené, prebraté z prekrásnej knižky Jana Hošeka: Saola, aneb nejvetší zoologické objevy posledních let, Scientia, Praha 2007 - ktorá popri jaskyniach aj nás motivovala, aby sme sa už po druhý raz a opäť vrátili do Vietnamu). Foto korytnačky: B. Šmída.

 

O našej predchádzajúcej výprave vo Vietname (2012) sa môžete čo-to dozvedieť tu.

 

 

Prihlásenie