Mesačný tieň

v hlbinách 2. najdlhšej jaskyne Slovenska (34 085 m / -451 m)

Vietnam 2012

 

Jaskyniarsko-prírodovedná predexpedícia VIETNAM 2012

 

pravá

Pravá, nefalšovaná džungla v pohorí Khe Bang, centrálny Vietnam. Vápencové homole na obrázku dosahujú bežne relatívne prevýšenia 300 - 800 metrov. V každej z nich je ukrytý minimálne niekoľkokilometrový jaskynný systém. Priechodnosť terénu = samozrejme sakramentsky obtiažna. (Vyskúšali sme si. :-) Foto: B. Šmída.

 

krasové polje

Orientačný prieskum v jednom zo záverových krasových poljí s veľkou ponornou riekou. Foto: B. Šmída.

 

Ztara

V pohorí Khe Bang, jedna zo semiautochtónnych riek (za najnižšieho stavu) miestami sa ponárajúca a inde zas vytekajúca - z enormných jaskýň. Foto: B. Šmída.

 

v tuneli

V jednej zo sprístunených jaskýň, kam sme sa dostali zvonka od vyvieračky - loďou. Foto: B. Šmída.

 

tuná

Masív Khe Bang odvodňujú mohutné podzemné riečne systémy, na snímke plavba do útrov jednej z nich. Foto: B. Šmída.

 

7ZO

V krasovej džungli poblíž hraníc Vietnamu s Laosom, sa dá bežne "naraziť" na lovecké pasce - ako z akčných filmov povedzme Predátor 1. :-) Je preto treba byť trochu obozretný, pri presune džungľou. Foto: J. Grego.

 

gabi

Gabi Jakab pri vstupe do jednej z nepreskúmaných jaskýň v provincii Lang Mô. Bola plná obrovských pavúkov... :-) Foto: B. Šmída.

 

iný pohľad

Divoká to "krajinka" jednej z jaskyniarsky naozaj zaujímavých krasových oblastí Vietnamu - to by jeden neprechodil za celý život! :-) Foto: B. Šmída.

 

ban vi

V okrajovom krasovom polji pri Ban Vi. Foto: B. Šmída.

 

aj táto

Aj pod touto džungľou sa skrýva rozoklaný kras. Ide o primárny prales, ktorého priechodnosť je minimálna. Na jaskynný otvor tu musíte len náhodne naďabiť. Foto: B. Šmída.

 

krajinka

Krajinka v centrálno-severnom Vietname, "mogot" v pozadí už čiastočne podľahol ťažbe vápenca. Byvol na snímke sa len tvári krotko - akonáhle sa náš priateľ Jožo Grego k nemu obrátil chrbtom, hneď sa byvol za ním rozbehol... a bol pomerne rýchly! :-) Foto: B. Šmída.

 

kobra 

Takáto v pálenke "zaváraná" kobra sa dá vo Vietname zohnať pomaly v každej piatej domácnosti. Svedčí to tiež o tom, že kobry - sú tu stále početné a bežne sa vyskytujúce. Pri prechode džungľou alebo húštinami ich samozrejme nevidíte... :-) Hadov je vo Vietname naozaj požehnane, môžeme to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Foto: B. Šmída.

 

jeleník

V miliónoch miestnych vietnamských obchodíkov a vetešníctviev, ktoré sa rozkladajú pozdĺž ciest mestečiek a dedín, si kľudne môžete zaobstarať napríklad aj - vypchatého jeleníka. :-) Ktovie, o aký druh ide... Foto: G. Jakab.

 

halong

V známej zátoke Halong Bay, východne od Hanoja. Krasovú krajinu tu zalialo postupne more, dnes z nej trčia akoby pitoreskné monštrá z vody desiatky ostrovčekov, ostrovčekov, homôľ. Samozrejme že aj tie sú pretkané pavučinou zaujímavých jaskýň. Foto: B. Šmída.

 

partičksa

Partička, v ktorej sme absolvovali našu vietnamskú akciu, zľava Braňo Šmída, profesor Jozef Šteffek, Jožo Grego a Gabi Jakab. Záber je z pobrežia pri Vinh.

 

vietnam

Vietnam je jedna skvelá krajina, plná milých, usmievavých a nápomocných ľudí, bohatej tradičnej kuchyne, vôní, kultúr, emócií a rovnako tiež fantastických krasov a jaskýň. Foto: B. Šmída.

 

pozn. Nadviažúc na poznatky zistené počas prvej výpravy sme zrealizovali ďalšiu expedíciu do Vietnamu 2014, o ktorej si čo-to môžete naštudovať z obrázkov a príslušných textov tu.

Prihlásenie