Mesačný tieň

v hlbinách 2. najdlhšej jaskyne Slovenska (34 085 m / -451 m)

Jaskyniarska škola, 1. lekcia: Základy jednolanovej techniky

Zopár momentiek z 1. lekcie Jaskyniarskej školy, ktorú sme rozbehli v dňoch 18. 3 (teória) a 21. 3. 2015 a ktorej cieľom bolo naučiť potenciálnych záujemcov o jaskyniarstvo, možno v budúcnosti významných slovenských jaskyniarov a expedičníkov? ;) alebo spolupracovníkov nášho Speleoklubu UK základom jednolanovej techniky (SRT). Už sa tešíme na 2. lekciu!

cvičenci a rebrík 

Úvodná teoretická trojhodinovka vlastne nebola ani tak "teóriou", ako praktickou inštruktážou, ako sa viažu jednotlivé uzly (asi 14), ako sa správajú zaťažené lano alebo výstupové blokanty, ako sa samostatne navliecť do sedacieho úväzu a správne si poprikvačkávať všetky potrebné pomôcky - účastníci lekcie si hneď všetko rovno skúšali a drevený maliarsky rebrík nám dobre poslúžil ako "Modifikovaná jaskyňa", či vlastne vrch úzkej šachty, do ktorej je treba zlaniť alebo sa ňou výstupom naopak predrať na povrch.

 

ukážka matrošu

Ukážka "železa" a z neho najmä karabín, z ktorých každá môže mať špeciálne určenie pre ten-ktorý účel a ten je zaujímavé ovládať.

 

Martin a Nika

Účastník Jaskyniarskej školy Martin si skúša správne sa nahodiť do štandardizovaného lezeckého jaskyniarskeho výstroja a účastníčka Nika zase trénuje daktorý uzol.

 

silvia zo zeme

Silvia, pripravuje sa na výstup.

 

katka lezie

Katka, už priamo v "teréne", v namodifikovanej šachte sa práve učí prechodu z výstupu na zlanovanie a ako odblokovať našponovanú zaťaženú pomocnú slučku, ak neodhadne dosť dobre dĺžku lana medzi odkvačkávanými blokantami.

 

brano uci uzly

Inštruktor Braňo ukazuje, ako sa viaže jeden z potrebných (14) uzlov: začíname bazálnym vodcovským, prechádzame cez osmičkový, deviatkový, dračí, ambulantný, spojovací osmičkový, spojovací rybársky... ...

 

sersám

Účastníci kurzu sa dozvedajú, že do hlbokých alebo rozsiahlych jaskýň sa skoro nikdy! nechodí naľahko, len v jaskyniarskom-lezeckom výstroji, ale že je potrebné so sebou skoro vždy znášať dolu v transportných vakoch desiatky kíl rozličného sersámu.

 

motýlik

Tak aký uzol z tohto napokon vznikne... lodný alebo motýlik? ;-)

 

mladučká účastníčka

Mladučká účastníčka kurzu skúša uzly viazať v rukaviciach - práve v nich sa totiž viaže väčšina uzlov v jaskyni a je dobré získať gríf a cvik s rukavicami, ktoré neskôr budú zablatené, mokré, potrhané...

 

popruhy

Mámže tie slučky zapletené dobre a v správnom poradí, od ľava do prava? :-)

 

kamže kamže dospejeme

Los Instructores so záujmom sledujú vývoj situácie, aj pre nich je zaujímavé, kam práve táto jedna konkrétna dospeje... :-)

 

skripta stibro

Účastníci kurzu dostali za domácu úlohu naštudovať si stále neprekonané skriptá Gusta Stibrányiho (1985): Základy jednolanovej techniky. Dokonca aj inštruktori si v nich radi zalistovali, sú vynikajúco napísané a dá sa v nich veľmi dobre orientovať.

 

do teréne su idese

No a ide sa precvičiť teóriu do terénu. Blízke a nenáročné vápencové bralá Havranej skaly nad Smolenicami v Malých Karpatoch sú na to priam ideálne. Navyše nám prialo príjemne hrejivé, slniečkové počasie.

 

brano vysvetluje

Braňo budúcim nádejám slovenskej speleológie vysvetľuje hore na hrane bralného defilé, ako sa správne obalí lano plastikovou chráničkou, ak sa zlanuje CEZ HRANU (keď nie je úplne možnosť dodržať zásady SRT) aj ako a kde presne sa naviaže šnúrkou k nosnému lanu, napr. prusíkovým uzlom.

 

prvá odvážlivkyňa

A prvá odvážlivkyňa už sa spúšťa na autoblokovacej brzde Stop-Petzl z výšin... Nádejný jaskyniarsky dorast tak prechádza "skúškou odvahy" :-) a niektorým sa to tak páči, že si to chcú zopakovať dva razy, tri razy... ale musíme predsa zhora z brál zas dolu a učiť sa pekne pomaličky liezť. A najmä cez prekážky!

 

napínavé

Pravé sústredenie sa na zlanovanie. Koncentrácia každého začiatočníka je v tomto momente ešte nesmierne vysoká! Neskôr každého preskúšame, otázočkou, či si je istý, že má do zlanovačky Stop-Petzl lano vložené správne... a po mnohých razoch a opakovaniach založenia a zablokovania brzdy lanom už ani táto nie je potrebná, účastníci to začínajú zvládať ľavou-zadnou. No a my ako inštruktori ich už len cibríme v detailoch, aby to bolo všetko v poriadku a ako si vec uľahčiť.

 

dvojka v pararele 

Dvojku najšikovnejších, Matúša a Katku, učíme paralelne prekonávať a preliezať hore a dolu medzikotvenie, jedno je kratučké (také ako ho robia zvyčajne skúsení speleoalpinisti, aby bola reťaz prvkov lán vs. karabín a kotvení v medzikotvení čo najkratšia), druhé je "optimálne", dlhšie. (Síce ľahšie preleziteľné, ale o niečo menej bezpečné.) K tzv. traverzným kotveniam, kde je treba dosť dopredu rozmýšľať, než sa človek "vyberie to-ktoré prekonať" :-) a kde sa neraz aj MATURUJE, sa dostaneme na 2. lekcii či pozdejšie.

 

toto už neodpobneme 

Jednoducho a s lanom obveseným na strome sa navodzuje situácia vo vzdušnej jaskynnej vertikále najjednoduchšie. Účastníci si tu mohli potrénovať ladný, vyšperkovaný štýl lezenia žumarmi, prechod zo zlanovania na výstup a opačne, aká zradná môže byť vykĺzaná zlanovačka práve len pár metrov nad zemou (kedy to málokto očakáva!), ako navodiť optimálne medzivzdialenosti medzi pomôckami pri prekonávaní (uzlom) spojených lán, ako sa môže zablokovať zlanovačka (systémom rýchlo alebo trvalejšie) a... zabudli sme učiť prídavné brzdenie! (Takže, spôsoby toho, nabudúce. :-)

 

katka nohy dolu

Na skalke a pri tréningu vie byť aj veselo :-) ale v dvestometrovej jaskynnej vertikále veru aj skúsený borec cupitá nožuľami po stene, radšej nižšie ako pod úrovňou pása. ;-)

 

vo vyskach inak 

Prekonávať medzikotvenia vo výške 10 m je už iné, než len v 5 m ;-) a v 50 metrovej výške opäť iné, ako "len" v 10 m. Dobré je predtým natrénovať si to všetko na strome, povedzme len v 3-metrovej výške. A čím viac krát zopakovať. Niet sa kam náhliť - zodpovedne vycvičeného jaskyniara neskôr čaká prekonávať v jaskyniach aj stovky medzikotvení a iných prekážok za sebou. Ľahko na cvičisku, ťažko na bojisku. :-)

V jednolanovej jaskyniarskej technike zohráva kľúčovú roľu práve nekonečné množstvo opakovaní úkonov; po nich už sa prekážky prekonávajú s istotou a aj zo zamotanej situácie sa dobre vyučený jaskyniar, zdravo vymoce.

 

katka oddychuje

Chvíľku si pri ohníčku odpočiniem, ako dobre hreje...

 

inštruktor a učnica

Inštruktor a učnica, táto všetko skúšala zodpovedne v gumákoch - presne tak, ako sa to vyskytne v pravých jaskyniach.

 

istenie

Úplných začiatočníkov je vždy vhodné cvičiť - pri zlanovaní a všetkých úkonoch so zlanovačkou - aj len pár metrov nad zemou - so spodným priisťovaním. Nielenže sa pri tom dobre pozhovárate :-) ale najmä cvičenca dotiahnutím a miernym prišponovaním spodného lana zastavíte, ak by prisilno stisol páku na brzde alebo by mu táto "utiekla" z dlaní úplne...

 

kolega Martin

Kolega Martin cvičí gríf pri prekonávaní uzla na lane a cibrí si vzdialenosti pri zakladaní blokantov a ich vypnutiach.

 

partička do tmy

Partička nadšencov, ktorí sme vydržali liezť a trénovať až do tmy. Na fotke je prítomný aj deviaty "člen", avšak vzhľadom k jeho čiernemu habitu nie je až tak evidentný. ;-)

 

jaskyskola príprava

Podujatie, skĺbená teória s praxou, pod vedením jaskyniarov, ktorí sa venujú ako hlbokým, tak rozsiahlym jaskyniam, sa vydarilo a akisto naplnilo očakávania všetkých zúčastnených. Veríme, že rovnako pekná, zaujímavá a poučná bude aj 2. lekcia!

Prihlásenie