Mesačný tieň

v hlbinách 2. najdlhšej jaskyne Slovenska (34 085 m / -451 m)

Na pozícii General Secretary FSE - opäť Slovenka!

Generálnym sekretárom Európskej speleologickej federácie (FSE) sa stala - opäť Slovenka, pani doktorka Alena Gessert!

 

alena a fseNa jar tohto roku ma významný slovenský jaskyniar Zdenko Hochmuth poctil členstvom v jeho Speleoklube UPJŠ a ja som rozmýšľal, ako urobiť pre slovenské jaskyniarstvo dobrý skutok.

Členke Speleoklubu Univerzity Komenského, pani Ing. Martine Drškovej, MBA malo na jeseň uplynúť 2-ročné funkčné obdobie na poste General Secretarybyre Európskej speleologickej federácie (FSE). Bolo (prácou, kontaktami) naplňujúce, ale rovnako aj (na množstvo agendy k vybaveniu) veľmi bohaté. :-) No a tak ma napadlo, že by bolo perfektné udržať v FSE naďalej pre Slovensko túto cennú výkonnú pozíciu, zároveň ako spojivko s progresívnou komunitou európskych jaskyniarov, veď rastúca FSE zastrešuje takmer 40 tisíc jaskyniarov z dnes už 33 krajín, a nie sú to výhradne len štáty EÚ! (pozri mapku v ďalšom texte)

Keď som v máji 2015 doprevádzal spoločne so známym expedičným prieskumníkom, dlhoročným a pravidelným vydavateľom skvelej edície Berliner Höhlenkundliche Berichte a vtedy vice-prezidentom FSE Michaelom Laumannsom, podporiť našu obľúbenú a vytipovanú Martinu do talianskej Pertosa-Auletta na pravidelný snem FSE a zároveň EuroSpeleoForum, požiadavky boli, aby kandidát/-ka na dlhodobejšie uvoľnenú a osobne nám ponúknutú pozíciu General Secretary FSE (v skr. G.S.) po predchádzajúcom, naozaj zdatnom francúzskom sekretárovi - bola nežnejšieho pohlavia, pokiaľ možno z pôvodného východného bloku a najmä výborne ovládajúca svetové jazyky. Popritom nemuselo ísť o nejako super-skúseného či rokmi oťukaného jaskyniara, pretože G.S., to je hlavne množstvo administratívy, odpovedania na emaily, obratnosť v diplomacii ale napríklad aj reprezentácia, no a v tom prvom sa stále ešte dá, dobre poradiť externe. Najmä teda ak už máte podobného týpka rovno po boku. :-) Martina týmto nárokom stopercentne zodpovedala a jej zvolenie za šéfsekretára na general assembly FSE (valnom zhromaždení) bolo potom plným počtom hlasov!

Dva rôčky Martininho (a môjho nie tak oficiálneho, či evidentného, no konzultačne naozaj intenzívneho) pôsobenia v byre FSE, počas ktorého bolo
prijaté za nového člena FSE povedzme exotické Gruzínsko, riešila sa komplikovaná schéma koordinácie či vôbec spolupráce dvoch najaktívnejších európskych jaskyniarskych záchranných systémov (tradičná Spéléo Secours Français, SSF pod vedením Ch. Dodelina vs. veľmi progresívna European Cave Rescue Association, ECRA s ťahúňmi v Zagrebe), vice-prezidentom FSE sa stal známy dlhoročný chorvátsky jaskyniar Mladen Garašić (aktuálne už druhé funkčné obdobie tiež ako adjunct secretary pri UIS, pozn.), podporili sa mnohé medzinárodné trans-kontinentálne či európske expedičné projekty (Filipíny, Barma, Mozambik...), spolupodiel bol aj na úspešnom 5. Európskom speleologickom kongrese 2016 v anglickom Dalesbridge/Yorkshire či podniknuté boli prvé krôčky v príprave na akisto vydarené najbližšie 12. EuroSpeleoForum (letom 2018) pri rakúskom jazere Ebensee atď. atď. atď.
sa teda blížili k finále a tak sme sa začali zaoberať otázkou, komu v FSE posunúť dobre rozbehnutú štafetu a komu takpovediac odovzdať žezlo? Do nasledujúcej valnej hromady a zároveň septembrového EuroSpeleoFóra v Belgicku zostávali ešte 3 mesiace a z kuloárov prenikli prvé náznaky, že o post General Secretary FSE by mohlo opäť prejaviť záujem Francúzsko. No a to by bola v kandidatúre naozaj mimoriadne silná konkurencia, však Francúzi sú jednou zo zakladateľských krajín FSE, v roku 1953 sa tam dokonca uskutočnil vôbec 1. svetový speleologický kongres (kedy bola založená UIS), počtom aktívnych jaskyniarov, krasom, rozsiahlymi systémami, históriou a tradíciou, vedou či pôsobením vo svete sú v speleológii určite mocnosťou!

Na Slovensku nemáme veľa jaskyniarok a hoci je zopár takých, ktoré vedia aj celkom dobre kopať, preliezť komplikovanú úžinu, či písať, predsa len si pozícia inštitucionálneho, výkonného generálneho sekretára na zahraničnom poste vyžaduje aj istú nadstavbu, organizačné a najmä medzinárodné skúsenosti. Nebáť sa tiež vedieť presadiť, vo významnou mierou chlapskom kolektíve. Alebo tiež chápať a zvládať (šarmantne, s úctou, no niekedy aj pevnejším postojom) početné špecifiká zástupcov jednotlivých štátov (v zmysle hoci aj dosť odlišného ponímania sveta, javov, či národných pováh.) Teda, pochopiť napríklad, akí sú huncúti takí Bulhari, ako dobre vedia taktizovať inak estetickí Taliani, akí vedia byť hrdí, no zároveň následne dobrosrdeční Srbi, či ako sú uvoľnení Gréci, akí dôslední Nemci, aký majú (nemalý!) zmysel pre humor takí Rakúšania, či aj akí sme napokon my sami Slováci. :-)

Do oka mi padli 2 aktívne súčasné jaskyniarky, ktoré "máme doma" a ktoré by post zvládli. Oslovil som teda s predstihom Výbor našej SSS, s ponukou pozície, ktorá sa vo vedení FSE začas uvoľní. So žiadosťou, aby ich naša federácia všemožne podporila.

Pani doktorka Alena Gessert (predtým Petrvalská) z košickej Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sa po mojom emaili a ponuke aj jej osobne začala o vec proaktívne zaujímať. To sa mi veľmi pozdávalo, pretože práve schopnosť k činom, istý povedzme drajv je možno tou najdôležitejšou črtou, ktorou by mal podľa mňa oplývať funkcionár ako G.S. FSE. Tentoraz už na kontinuálne dlhšie, 4-ročné volebné obdobie, počas ktorého je možno nielen pre FSE vymyslieť viacero dobrých nápadov, pretavených do konkrétnych plánov, následne do krokov a potom do naozaj realizovaných projektov či podujatí. S Alenkou sme si následne vymenili niekoľko širších emailov, kde som jej poradil, ako sme postupovali pred úspešným Martininým zvolením do rovnakej funkcie G.S. predtým my, predstavil jej FSE v širšom rámci a konkrétnejšie ľudí z jej byra, koľko času (veľa, preveľáa! :-)) jej asi zaberie po večeroch agenda FSE, ako si to potom zorganizovať, aké má šance k zvoleniu, ale tiež aké by mohli byť jej rola, aké právomoci či možnosti. A povzbudil som ju najmä, aby do toho šla!

Fundament a predpoklady k úspešnému pôsobeniu v štruktúre FSE tu určite sú: profi karsologička (geomorfológ a odborník na krasové jamy, či najnovšie tiež denudáciu) RNDr. Alena Gessert, PhD. má vynikajúce kontakty (aj osobné) napr. s nemeckými jaskyniarmi, ale dokonca i s čínskymi špecialistami! Praktickí jaskyniari ju poznajú možno z niekoľkých príspevkov v Spravodaji (o krase a jaskyniach v Nemecku a Číne), o svojich zahraničných cestách nám poprednášala čosi už aj na Speleomítingu a pôsobí ako odborný asistent na Ústave geografie PríF UPJŠ, je vedkyňou a zároveň na katedre pedagógom. No a ak bude potrebovať čo sa týka európskej speleológie čosi praktického poradiť: priamo na pracovisku má koho iného ako jeho zakladateľa a nepochybne jedného z najskúsenejších jaskyniarov na Slovensku, s viac než 50-ročnou! kontinuálnou praxou v podzemí, nášho dobrého priateľa, pána docenta Dr. Zdenka Hochmutha, CSc. Ktorého v Speleoklube UPJŠ je tiež členkou. Zúčastnila sa tiež vlaňajšieho European Speleological Congress-u v Anglicku (tuším ako jediná zo slovenských jaskyniarov?... inak tam 1300 delegátov z 36 krajín, 110 prednášok, 700 exkurzií do podzemia a... 130 barelov skonzumovaného piva :-) http://eurospeleo.uk/), takže má predstavu aj o organizácii takéhoto väčšieho podujatia na medzinárodnej báze. Čo tak usporiadať v dohľadnom čase čosi podobné na Slovensku?

Už sme teda len s Martinou spísali a poslali na FSE pre Alenu takzvaný recommendation letter (odporúčací list), ona si musela vybaviť formálne akési ID (potrebné v rámci EÚ pre právne-záväzné rozhodovanie vo verejných inštitúciách), poslať k rukám byra FSE motivačnú žiadosť, potom sa na nemeckých jaskyniarskych dňoch predstaviť osobne a poklebetiť o pozícii s Michaelom Laumannsom (aktuálne vice-sekretárom FSE), ale z činovníkov FSE tu poznala osobne už aj Luxemburčana Jean-Claude Thies-a (šéfa ECPC, špecializovanej komisie pre ochranu krasu), ktorý ju za Michaelom sám zaviedol, bez toho aby čo len tušil že v pozadí sa už varí podpora... Potom sme sa ešte stretli a poradili čo-to vo veci kratučko počiatkom leta na Jaskyniarskom týždni pri Baradle-Domici, nakukli tam s príjemným Šanim Skokanom z miestnych spoločne do Ardovskej jaskyne a bolo treba sa ešte zúčastniť v septembri v belgickom Ferrieres volieb!! :-) no ale o tomto a ďalšom nech Vám už dačo alebo aj viac napíše samotná pani doktorka...

Alenka to všetko bravúrne zvládla a tak má Slovensko v Európskej speleologickej federácii na najbližšie obdobie opäť, myslíme si že veľmi zdatného a predpokladáme že do budúcna aktívneho zástupcu/-kyňu, a to práve v zásadnej, výkonnej funkcii General Secretary FSE.

 

Pani doktorka, GRATULUJEME, tešíme sa s Vami a budeme držať vo všetkom palce!

                                                                                 

                                                                                         Braňo Šmída  &  Martina Dršková

 

 

alena alena

Doktorka Alena Gessert (prvá vľavo) už ako novopečená General Secretary European speleological federation (FSE) na porade jej rozšíreného byra, v Belgicku. Za ňou Ernest Geyer (Rakúsko) - Vice-treasurer FSE, ďalej z ľava do prava: Michael Laumanns (Nemecko) - Vice-secretary, Henk Goutier (Belgicko) - treasurer, Antoniya Vlaykova (Bulharsko), prezidentka Cave Rescue komisie. (S Tonjou sa poznáme z roku 2010, kedy sa zúčastnila vo Velebite zostupov do mnou a slovenskými jaskyniarmi v roku 1993 objavenej priepasti Manuál, dnes -1431 m hlbokej a známej ako systém Lukina jama. Tohto roku sa bola pozrieť aj v ďalšej nami objavenej velebitskej priepasti Slovačka jama, -1320 m.) Vedľa nej asi jej priateľ či tlmočník. Tretí sprava je potom opätovne zvolený President FSE Ged Campion (Anglicko), vedľa neho Mladen Garašić (Chorvátsko) - Vice-president, a úplne vpravo Jean-Claude Thies (Luxembursko), šéf ECPC komisie pre ochranu krasu. Foto: Karsten Gessert.

 

s Thesom

Alena Gessert počas belgického stretnutia so známym, Jean-Claude Thies-om. Foto: Karsten Gessert.

 

valné zhrom v Belgicku

Príjemné a ako vždy uvoľnené, valné zhromaždenie národných delegátov FSE vo Ferrieres, Belgicko, september 2017. Za vrchstolom byro FSE, doktorka Petrvalská vpravo v bielom svetri. Foto: Karsten Gessert.

 

alena a zdenko hochmuth

Alena Gessert a Zdenko Hochmuth na uvítacom posedení s čínskymi kolegami a vedcami v Guillin, Čína, 2016.

 

 

PS:

O Európskej speleologickej federácii (FSE) a jej aktivitách sme čosi napísali napr tu.

Nasledujúci, dá sa predpokladať že vynikajúco zorganizovaný míting európskych jaskyniarov 12. EuroSpeleoForum 2018, spojené s exkurziami, sa uskutoční na báze skrasovatených Severných Vápencových Álp, v nádhernej oblasti pri jazere Ebensee v Rakúsku (neďaleko Salzburgu) 23-26. Augusta 2018 (http://www.eurospeleo.at/) Nie je to od nás vôbec ďaleko, sú tam skvostné divoké hory a v nich ukryté naozaj obrovské jaskyne! :-)

(Ďalšie takéto stretnutie v roku 2019 sa ponúkli zorganizovať Bulhari. V r. 2021 sa potom uskutoční veľký, svetový 18. International Congress of Speleology UIS v Lyon, Francúzsko.)

ebenseee

 

Pre všeobecnú informovanosť, prikladáme tabuľku, z ktorej je zrejmé, koľko jaskyniarov je v jednotlivých krajinách zastúpených v FSE. (Od počtu členov sa odvíja potom výška ročného členského príspevku, tiež v tabuľke.) Napr. v Nemecku (pre nás neveľmi jaskyniarsky známej krajine) je 2700 ! organizovaných speleológov, ale také Španielsko so 6800 jaskyniarmi je priam veľmocou! Zaujímavý údaj je pri Veľkej Británii: malo by ich byť 5000, avšak údaj sa zdá byť len „približným" keďže v Anglicku je množstvo, ako veľmi veľkých, ale tiež mini klubov, komunikujúcich vzájomne alebo aj vôbec nie a nie je tu jediná všetkých zjednoducujúca národná speleofederácia. Pororuhodný údaj je potom pri Rakúsku: 2577 jaskyniarov. Asi majú veľmi precíznu databázu. Jaskyniari sú dokonca aj v maličkom Monaku, je ich 67.

tabuľka členov


Pre ďalšiu zaujímavosť, aktuálna mapka členských krajín Európskej speleologickej federácie. Sú v nej (z nečlenských krajín EÚ) napr. aj rozvinutí a bohatí Švajčiari a Nóri, a tiež maloázijské Turecko a Ukrajina a v kvázi prístupovom procese (veľké kluby z Moskvy, Jekaterinburg) je obrovské Rusko. (Prekvapujúco možno: Česko ako jedna z mála krajín Európy – nie je členom FSE.)

mapa fse krajín

 


Napokon, nejaká-tá foto, ktorá patrí viacmenej už do histórie, s prvou slovenskou General Secretary FSE. S jej súhlasom. :-)

mata a predsedovia

Ing. Martina Dršková tesne po zvolení na post General Secretary FSE v roku 2015, Pertosa-Auletta (Taliansko). Po jej ľavici za predsedníckym stolom kolegovia Henk Goutier, Ged Campion, Michael Laumanns a Ernest Geyer. Foto: B. Šmída.

 

mata a male indky

Martina a jej nové malé kamarátky v jednej zo základných škôl v Hyderabáde, India, 2016.

 

mata a mbaisti

Martina Dršková (druhá v dolnom rade z prava) a jej kolegovia, spolužiaci z viedenskej Wirtschafts Universität (WU) počas študijného výjazdu v programe Global Executive Management, v ohromnom 3. najväčšom čínskom meste Guangzhou (14 mil. obyv.) neďaleko Hong Kongu, 2016.

 

mata a z vyvieracky

1. slovenská General Secretary FSE (2015 - 2017), vo vchode Jaskyne nad Vyvieračkou (Vrátna dolina, Malá fatra).

Prihlásenie